Imunitný systém
Najpredávanejšie
Nič nie je večné ani náš imunitný systém. Na jednej strane od neho očakávame ochranu tela pred vonkajšími vplyvmi, na druhej ho treba podporovať a posilňovať. Ako každý iný, tak aj imunitný systém pracuje zložito a v závislosti od ďalších faktorov. Tým najdôležitejším sme my a naša úcta voči vlastnému zdraviu. Akú spätnú väzbu od nás imunitný systém teda vyžaduje?
Čo dokázať pre svoj vlastný imunitný systém?
Pri starostlivosti o telo máme súbor kožných buniek, slizníc a tkanív, ktoré spolupôsobia ako ochranná bariéra. Bránia vplyvu škodlivín z prostredia pred oslabením zdravia. Telo má síce vyvinutý vlastný ochranný systém, no pred vonkajším prostredím ho stopercentne nič neuchráni. Môžeme brať do úvahy aj jeho „pamäť“, schopnosť uložiť si informácie o škodlivom faktore a v budúcnosti sa proti nemu chrániť. Stále však striehnu nové a nové patogény, proti ktorým sme veľmi malí. Východiskom zostáva len zdravý životný štýl a duševná pohoda.
Ako posilňovať imunitu?
Uvažujeme ale v dlhodobom horizonte, preto jednodňová záležitosť v starostlivosti o zdravie nemá význam. Pri akejkoľvek zmene v životnom štýle sa najprv usilujeme telo regenerovať a udržať čo v najlepšej kondícii. Dosiahneme to jednak relaxom a zdravým spánkom, ale len za týchto okolností. Hovoríme o nočnom spánku, neprerušovanom v časovom pásme 6 – 8 hodín. Spánok má pre telo význam v podobe zefektívnenej imunitnej pamäti a vylepšených protizápalových mechanizmov. Preto sa po frekventovanom spánkovom deficite cítime slabší a sme náchylnejší na ochorenia.
Základ pre zdravie spočíva aj vo vyváženej strave a príjme tekutín. Vyvarujeme sa rýchlym, rafinovaným polotovarom, ktoré oslabením bielych krviniek spúšťajú zápalové, bakteriálne a virózne procesy v tele. Rozumnou investíciou sú pre nás jedlá a výživové doplnky s obsahom antioxidantov. Cennými zložkami je tak vitamín C a E, v období viróz aj vitamíny skupiny B. Nezabúdame ani na pravidelný pohyb, na vyplavovanie hormónov šťastia a zefektívnený krvný obeh cvičením.